obhrýzanie nechtov
24.7.2015
Kategorie: Články

Je obhrýzanie nechtov zlozvyk?

Je obhrýzanie nechtov drobný zlozvyk alebo veľký problém?

Obhrýzanie nechtov je jeden z najčastejších ľudských zlozvykov začínajúci už v útlych detských rokoch. Najčastejšie býva spojovaný so stresom, napriek tomu si ale drvivá väčšina ľudí vôbec neuvedomuje, že túto činnosť robí. Za ohrýzaním nechtov nestoja len ťažké stresové situácie, ale taktiež na ňom majú svoj podiel aj zlé návyky.

obhrýzanie nechtov

Bez ohľadu na vek či pohlavie 

Napadlo vás niekedy rozhliadnuť sa na ulici a pozrieť sa, koľko ľudí, prechádzajúcich okolo vás, má ruky v ústach? Nie? Tak to je škoda! Keby ste tak urobili, možno by ste si všimli, že s týmto nepekným zlozvykom nebojujete len vy, ale aj veľa ďalších – a to bez ohľadu na pohlavie či vek. Ak sa pozriete do štatistík, zistíte, že najčastejšie si nechty obhrýzajú deti vo veku 10 – 18 rokov. Možno aj vďaka tomu je obhrýzanie nechtov často označované za detský zlozvyk. Avšak nenechajte sa zmýliť – aj jedinci v pubertálnom veku bojujú s obhrýzaním nechtov, rovnako ako dospelí, ktorí sa ale tohto nepríjemného zvyku dokážu zbaviť do svojich 30. narodenín. Milé dámy – verte alebo nie – aj keď sa to zdá byť veľmi nepravdepodobné, muži si nechty ohrýzajú oveľa častejšie než vy!

obhrýzanie nechtov

Čo hrozí pri obhrýzaní nechtov?

Možno sa mylne domnievate, že obhrýzaním nechtov sami sebe nijak neubližujete. Predsa len sa nejedná o zdraviu škodlivý zlozvyk. To je však omyl. Zamysleli ste sa niekedy, čoho všetkého sa v priebehu dňa dotknete, čo všetko prejde vašimi rukami alebo čo všetko vám na rukách zostane v priebehu cesty z práce hromadnou dopravou? Rovnako tak, keď idete nakupovať a vezmete si nákupný košík alebo otvoríte dvere do budovy. Už vám dochádza, čo všetko si obhrýzaním nechtov zanášate do úst? Vidíte, takže sa predsa len jedná o závažnejší problém, než ste si možno doposiaľ mysleli.

starostlivosť o zdravie nechtov >>

Obhrýzaním nechtov si môžete privodiť nepríjemné a veľmi bolestivé zápaly, a to ako nechtového lôžka, tak aj ústnej dutiny v podobe nechcených aftov, ktoré sú veľmi nepríjemné. Ak si budete nechty obhrýzať dlhšiu dobu – rádovo aj niekoľko rokov – môžete narušiť normálny rast nechtov a spôsobiť si nepríjemné deformácie. Verte alebo nie, ale neustálym obhrýzaním nechtov a nechtovej kožtičky trpia aj vaše zuby.

4 dôvody, prečo si ľudia obhrýzajú nechty

Stres

Najčastejším spúšťačom návykového obhrýzania nechtov je naozaj stres, stresové situácie a ich príčiny. Ak si začnete obhrýzať nechty práve z tohto dôvodu, verte, že sa tohto zlozvyku budete naozaj len horko ťažko zbavovať. Veľa ľudí si koľkokrát ani neuvedomuje, že si nechty obhrýza a je úplne jedno, kde sa v tu chvíľu nachádzajú – na porade v práci, v škole pri dôležitom referáte, pri nakupovaní, v metre či električke. Ak vám tento zlozvyk vadí, alebo sa zaň hanbíte, pokúste sa s tým niečo urobiť. Naučte sa bojovať so stresom iným spôsobom, než strkaním prstov do úst, zamedzte stresovým situáciám, do ktorých sa dostávate a snažte sa dostatok času venovať odpočinku a relaxácii.

Agresia

Budete sa čudovať, ale aj agresívne sklony majú do dočinenia s obhrýzaním nechtov. Ak bojujete so zlosťou a hnevom, verte, že vaša pestovaná manikúra nemá ani jeden jediný deň na prežitie. Agresívnym sklonom väčšinou podliehajú ľudia, ktorý majú nevyriešené problémy s okolím, zle znášajú vonkajší nátlak a všetku zlosť potom ticho hromadia v sebe.

 Nuda

Príde vám to ako ten najbanálnejší dôvod? Možno! Ale aj napriek tomu si veľa ľudí obhrýza nechty len preto, že sa jednoducho nudí. Možno ste aj vy tomuto zlozvyku podľahli len tak, pri sledovaní televízie, sedení pri počítači, pri vedeckej prednáške v škole. Ak chcete tomu zabrániť, skúste si uvedomiť, kedy presne si nechty obhrýzate. Hneď ako sa vám to podarí, donúťte sa prestať. V takej chvíli sa zabavte niečím iným – je úplne jedno, čo to bude. Aj keby ste si mali na rukách hovoriť riekanku „Varila myšička kašičku“ – bude to oveľa lepšie, než obhrýzanie nechtov či nechtovej kožtičky. Ak budete takto sami seba od obhrýzania nechtov odhovárať, časom sa tohto zlozvyku určite navždy zbavíte.

Nedostatok vápnika

Aj vápnik, prípadne jeho nedostatok, môže viesť k obhrýzaniu nechtov. Zamyslite sa nad svojim jedálnym lístkom a skúste ho trochu upraviť. Obohaťte ho o dostatok mliečnych výrobkov, výborným zdrojom vápnika sú aj sardinky, brokolica, lieskové oriešky či slnečnicové semienka. Nemusíte sa nutne kŕmiť všetkým, nájdite si aspoň jednu vec, ktorá vám vyložene chutí. Ak ale na zozname neobjavíte vôbec nič, na čom by ste si dokázali pochutiť, navštívte lekáreň a zadovážte si doplnky stravy. Uvidíte, že vám bude bez prstov v ústach lepšie.

nechty

GELOVE-NEHTY-MODELACIA-NECHTOV